A jde se na dietu – den první

Je to tady. Den D. První den redukční diety. Co mám v plánu? Jaké mám cíle? A jak se jich pokusím dosáhnout? Všechno Vám popíšu v dnešním článku.

V předchozím článku jsem Vám dal tip na výbornou mobilní aplikaci. Pokud jste si ji stáhli a používáte jí, tak super. Já už také zaznamenávám, jelikož dnes je to první den, kdy začínám s letošní “letní” dietou a strava je při této činnosti to nejdůležitější.

Jaké mám cíle a jak jich chci dosáhnout?

Momentálně mám cca 2 a půl měsíce na to, abych sundal alespoň 10 – 15 kilo tuku. Navíc v pátek jsem dobral kreatin, který zavodňuje, takže i vodu bych chtěl trochu vypustit. Rozhodl jsem se, že nasadím redukční dietu. Tedy dietu, při které hodně snížíte sacharidy a tuky. Naopak přidáte vlákninu a já chci přidat i bílkoviny.

V praxi toho chci dosáhnout tak, že úplně vysadím pečivo. Jak bílé, tak černé. Zároveň i hodně omezím přílohy – rýže, brambory a těstoviny – a přidám víc zeleniny. Mnohem víc zeleniny. To že nebudu sladit kafe, ani čaj a nebudu jíst sladká jídla, to snad ani nemusím zmiňovat.

Naopak přidám maso. Především kuřecí. Snadná příprava a hlavně – bez problému ho během chvíle připravíte NA VODĚ. Jenom ho dochutíte ostřejším kořením (prý nakopává metabolismus, což chci) a ani nepoznáte, že je vařené.

Nezapomínám ani na suplementy – doplňky stravy. Bílkoviny budu doplňovat proteinovým nápojem Essential Pure CFM 80 (momentálně dodělávám příchuť pistácie a čokoláda). Svalovou hmotu budu při zvýšeném kardiu bránit pomocí BCAA Synergy (příchuť meloun – nic moc).

Vodu se z těla pokusím dostat kávou a čajem a zároveň důkladnějším pitným režimem.

Pravidelná strava

Posloucháte to na každém rohu. Pravidelná strava. Určitě je potřeba jíst častěji v menších porcích. Snídaně, svačina, oběd, svačina, druhá svačina, večeře a občas klidně i druhá večeře. Vše cca s dvouhodinovým rozestupem. Zkrátka nehladovět. Jak cítíte pocit hladu, už je pozdě. Já mezi svačiny řadím proteinové nápoje – ty ale zasytí pouze na hodinu. Jak přesáhnu hodinu, začíná mi kručet v břiše a to je fakt bída.

Poslední jídlo v 17:00

Tak tohle je fakt blbost. Slyšel jsem to už hodněkrát a ne, ne a ještě jednou ne. Kdy chodíte spát. Ve 22:00? Nebo ještě dýl? Tak přeci nebudete hladovět. Co dělá tělo, když mu nedáte najíst? Začne si ukládat energii na horší časy. A jak to udělá? No uloží si to jako podkožní tuk a to nechceme. Takže se nebojte a dejte si nějaké lehčí jídlo i večer. Já se snažím dodržovat, že si poslední jídlo dávám cca 2 hodiny před spánkem. A občas tam před spaním pošlu ještě jeden proteiňák.

A co že je to správné jídlo? Základ je, dívat se na energetické hodnoty potravin. Vše, co obsahuje příliš tuku a nedej bože toho špatného, nebo to, co obsahuje příliš sacharidů a z toho hlavně cukrů prostě nebrat. Zapomeňte na brambůrky, sušenky, bonbóny, čokoládu a podobně. Taky Vám určitě i selský rozum napoví, že všechno smažený a sladký jídlo taky nebude zrovna mňamka. Jak už jsem psal, omezte cukr a taky sůl. Nepřejídejte se. Pokud si něčím nejste jisti, zeptejte se Kalorických tabulek.

Ovoce a zelenina

Nebudu Vám lhát. Dát si ovoce večer taky není zrovna nejlepší nápad. Přeci jen je dost sladký. Sice obsahuje hlavně zdravé cukry, ale stejně, je to moc energie, kterou už asi večer nespotřebujete. Snažte se ovoce jíst především v ranních a dopoledních hodinách. Pak už spíš volte zeleninu. Světe div se, ale zelenina také obsahuje cukry. Obecně prý platí, že čím červenější barva, tím více cukru. Takže takové jednoduché pravidlo. Já ale miluju rajčata, takže na to kašlu.

Alkohol

Při dietě prostě neexistuje. Moc cukru. Strašně moc cukru. Já se po alkoholu vždycky šíleně zavodním. A teď naposled mi i pěkně napuchlo oko, ucho a pochroumalo mi to celý záda, takže pokud je to ve Vašich silách – prďte na to.

Ryby

Nepodceňujte ryby. Pokuste se do svého jídelníčku zařadit alespoň jednou týdně rybu. Obsahuje zdravé tuky, které prostě potřebujeme. Věřte mi, že pokud budete jíst hodně vlákniny (ovoce a zelenina) a málo tuku, tak Vás to bude sakra bolet.

Sacharidové vlny

I na ty dojde. Chci si je zkusit za cca 2 – 3 týdny. Je to fakt účinná metoda, ale když to uděláte špatně.. tak to zkrátka i špatně dopadne. Takže si o tom chci zjistit víc informací.

Pokračování příště

Tohle by byl základ o tom, co chci a jak toho chci dosáhnout. Příště Vám popíšu další část a to neméně důležitý pohyb plus asi i sepíšu zvláštní článek o doplňcích stravy.